Občas potřebujeme jednoduchý plošný spoj, takže nám bude stačit tato rychlá ruční metoda. Potřebujeme leptací roztok, tekutý písek, vhodný popisovač. V prodejnách s elektro součástkami prodávají popisovače přímo pro tento účel, běžné fixy a podobné hrozí tím, že nám nevydrží leptací lázeň, a spoje se nám podleptají. Já používám například Edding Permanent Marker 400. Též se prodávají laky, ale protože jsem prase, a lak mám všude jen ne na destičce, preferuji tyto popisovače, které se prodávají s různými tloušťkami hrotů.Nyní vyřízneme destičku pro výrobu DPS (cuprextit) ve stejném rozměru jako předloha. Měď musí být naprosto čistá, takže vezmeme CIF a vydrhneme, dříve jsem používal i tvrdou gumu, nebo i nejjemnější smirkový papír.
Dále papír s předlohou na destičku po stranách připevníme přelepkami, aby nám při vrtání necestoval.
A vyvrtáme otvory. Kdybysme dělali obrácený postup, a nejdříve kreslili a potom vrtali, hrozí, že se nám vrták smekne mimo vyleptané cestičky.
Nyní papír s předlohou odlepíme, a ponecháme si jako vzor pro kreslení.
Nyní vezmeme popisovač, a cestičky plošného spoje pečlivě obkreslíme okolo předvrtaných otvorů podle předlohy.
Máme nakresleno, připravíme si vaničku a leptací roztok. Nezapomeňte, že je tato kapalina zdraví škodlivá, agresivně reaguje na všechny kovy a nejde při potřísnění oděvu vyčistit.
Na zadní stranu destičky si udělám z přelepek očko, aby se mi s ní lépe manipulovalo při leptání.
Destičku položíme na hladinu, nepotopí se, je vhodné destičku na hladině trochu pohýbat, aby zmizely případné vzduchové kapsy. Občas kontrolujeme proces leptání, čas může být různý v závislosti na teplotě, stavu leptacího roztoku a podobně.
Vyleptanou destičku opláchneme ve vodě a vysušíme. poté desku zkontrolujeme, odstraníme případné zkraty proškrábnutím, preventivě testujeme zkoušečkou vodivosti. Pokud nebudeme hned zpracovávat, můžeme natřít kalafunou rozpuštěnou v acetonu, a zabráníme tak oxidaci.
Nyní můžeme s hotovou deskou pracovat. Doufám že vám tento návod pomohl :).
Začneme s tím, že si na papír vytiskneme návrh plošného spoje v měřítku 1:1. Nezapomeňte, že může být původní návrh otočený zrcadlově, takový se hodí například pro přenos nažehlením, ale nehodí se nám pro tento případ. Vytisklou předlohu vystřihneme.