Přeladění Seleny B211

Jelikož mi píše dost lidí o návod na přeladění rádia Selena B211 na západní normu, rozhodl jsem se vytvořit návod. Těchto přístrojů se u nád prodalo velké množství, a mají slušnou reprodukci, takže myslím, že to má smysl.

Nejdříve musíme jednotku odpájet a vymontovat. Dávejte si pozor na bubínek ladění, aby vám nespadlo lanko. Preventivně přikládám schéma náhonu. Nějlépe bubínek někde napíchnout, nebo použít šroubovák. Destička tuneru se musí vymontovat z krytu.
Nejprve upravíme cívku L3. Musí se vypájet a z dolní části ubereme jeden závit. Ostatní cívky zůstávají původní. Těsně pod cívkou je R12, ten nahradíme drátovou propojkou, je naznačen na obrázku DPS ze strany spojů. Dále vyměníme několik kondenzátorů, nové hodnoty jsou naznačeny na obrázku i ve schématu. Ještě se zmíním o C4. Viděl jsem dvě verze, s klasickým kondenzátorem, a nebo s kapacitním trimrem. V případě trimru jej ponecháme beze změn, a také se nám bude rádio pohodlněji slaďovat. Na hlavní desce mezifrekvence též vyměníme kondenzátor C65 za hodnotu 10p (původní hodnota je 18p). Pokud by po sestavení nešlo naladit celé pásmo až do 108Mhz, zmenšíme hodnotu kondenzátoru C17 na 3,9p. Teď budete očekávat složitý způsob slaďování. Ale není, většina z vás ani nemá žádné speciální vybavení, takže jednoduchý způsob je použití FM vysílače do auta. Nastavte na vysílači frekvence 87,5 a nebo 108Mhz a v krajních polohách stupnice rádia pomocí otáčení jadérka cívky L3 a kapacitního trimru roztáhněte celý rozsah. Pokud se to podaří, je nutné nastavit vstupní část. Prostě otáčejte ostatními jadérky cívek na nejsilnější příjem, moc na ně netlačte, aby vám jadérko nespadlo do cívky. Nespěchejte, někdy to chce trpělivost. Přeji hodně zdaru. Opraváři jistě právě skřípou zuby, slaďovat rádio od oka a ucha je do nebe volající,že? Nicméně funguje to, ověřeno na několika kusech.

Zdroje:

http://sneghana89.moy.su/forum/5-326-1
Ebastlírna
www.rw6ase.narod.ru
Originální servisní manuál Selena B211
Červeně jsou označeny nové hodnoty.
R12 nahradíme drátovou propojkou.
Schéma náhonu ladění
Červeně jsou označeny nové hodnoty.
Hlavní deska. Vyměníme kondenzátor C65 za hodnotu 10p
Detail stupnice se samolepícím potiskem.
Možná stupnice. Vytiskněte na samlepící papír a nalepte na stupnici rádia. Kliknutím na obrázek uložíte ve formátu XLS, pravým tlačítkem jako obrázek.